Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?


Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami? 11/05/2017

 

     ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy w życiu niż zdrowie. Czasami jednak droga do uzyskania prawidłowej pomocy lekarskiej bywa długa i wyboista. Wcale nie mam namyśli lekarzy-rehabilitantów.
    Lekarze innych specjalizacji, różnie reagują na pacjentów niepełnosprawnych. Czyżby uważali, że oprócz rehabilitacji nie wymagamy innej pomocy medycznej? Nasze organizmy tak samo jak organizmy osób pełnosprawnych ,,psują się’’. Jak każda osoba czasem potrzebujemy diagnostyki radiologicznej, konsultacji stomatologicznej, a dziewczęta i kobiety ginekologicznej. Tu czasem zaczynają się ,,schody’’. Lekarze specjaliści jakby czasem bali się pacjentów z ograniczoną sprawnością. Są przeświadczeni, że rehabilitacja to jedyna dziedzina leczenia, której wymagamy. Tylko jak tu się rehabilitować, gdy np. boli Cię ząb? Najlepsze są badania, podczas których nie możesz się poruszyć, a spastyka pokazuje swoje cuda-wianki. Obok przeszkód mentalnych, drugi problem to bariery architektoniczne. Podjazd dla wózków czy winda nie załatwiają sprawy. Wózkowicze mogą mieć problem z przesiadaniem się z wózka na fotel dentystyczny lub – w przypadku kobiet – ginekologiczny. Pacjenci z zaburzeniami wymowy też lekko nie mają. Lekarze często zwracają się do osoby asystującej pacjentowi, a nie do niego samego. Tak naprawdę wystarczy poświęcić delikwentowi więcej czasu. Drodzy lekarze nie bójcie się nas, poświęćcie nam jedną chwilę więcej niż standardowo, dla nas to też niełatwa sprawa taka wizyta. Rozmawiajcie z nami, pytajcie bo to często może ułatwić nam wzajemną relację i trudną wizytę zamienić w miłą konsultację. Zdrowie jest dla nas bardzo ważne, ale nasza godność również też jesteśmy ludźmi.

Na koniec art. 25 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych:
Każda osoba z niepełnosprawnościami ma prawo do możliwie najwyższego standardu opieki medycznej i dostęp do wszelkich powszechnie dostępnych usług zdrowotnych bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

 

 

Warto zobaczyć

 • Praca, praca, praca... 06/09/2018
  Praca, praca, praca...

  Jeżeli lubisz wyzwania i chcesz podnosić swoje kompetencje zawodowe u nas możesz zacząć realizować siebie. Stowarzyszenie Budujemy Przystań poszukuje osoby na stanowisko ASYSTENT NAUCZYCIELA

Z bloga

 • Zabawy w naśladowanie
  Relacje między dziećmi we Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka po wakacjach widocznie się umocniły; Franek i Natalia bawią się w karmienie lali, zabawę opartą na czynnościach…
  19Wrz
 • Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?
  ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy…
  11Maj

O Stowarzyszeniu

Nasze Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu powstało w 2011 roku i rozpoczęło działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Od roku 2012 prowadzi Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu, w budynku dawnego internatu Szkół Agrotechniczych, przy ulicy Wośnickiej 125c.
Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Rodziców Na Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła" oraz uczestniczymy w Akcji ,,1% dla mojej szkoły". Zapoznaj się ze sprawozdaniem.
Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, której misją jest porozumienie na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce (www.siecmpd.pl).

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Budujemy Przystań / Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych

 • ul. Wośnicka 125c
  26-600 Radom

 • +48 48 3343505

 • budujemyprzystan@gmail.com