Zajęcia dla uczniów z zaburzeniami w porozumiewaniu się (AAC)


Zajęcia dla uczniów z zaburzeniami w porozumiewaniu się (AAC) 14/05/2015

 

Człowiek dzięki mowie poznaje otaczający go świat, wyraża swoje potrzeby, oczekiwania, emocje, buduje własną tożsamość czy zawiera nowe znajomości. Natomiast osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi wymagają w tym celu zastosowania wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się (AAC – augmentative and alternative communication).

Nadrzędnym celem terapii w zakresie AAC jest umożliwienie osobom z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się rozwoju umiejętności komunikowania się z otoczeniem.

Podejmując działania dążymy do skompensowania (uzupełnienia lub zastąpienia) zaburzonej mowy. Słowa, które są niemożliwe do wypowiedzenia zostają wsparte mimiką, gestami (naturalnymi lub Makaton) lub/i symbolami (przestrzenno – dotykowymi, fotografiami, PCS, Piktogramami). W tym celu realizujemy strategie komunikacyjne, które początkowo związane są z treściami szczególnie motywującymi uczniów do aktywności i wynikającymi z ich indywidualnych zainteresowań.

W dalszej terapii strategie są stopniowo i systematycznie rozbudowywane obejmując również umiejętności szkolne (czytanie, pisanie czy liczenie). W terapii stosujemy również wysoką technologię. Nasi uczniowie korzystają z komunikatorów, odtwarzających nagrany głos oraz laptopów wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie i syntezatory mowy. Dzięki nim są słyszalni i bardziej niezależni.

Terapia prowadzona jest w formie indywidualnej i grupowej.

Wszystkie strategie konsultowane są z dr Magdaleną Grycman - dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii, dyplomowanym neurologopedą, specjalistą ds. komunikacji wspomagającej i alternatywnej.

Warto zobaczyć

 • Praca, praca, praca... 06/09/2018
  Praca, praca, praca...

  Jeżeli lubisz wyzwania i chcesz podnosić swoje kompetencje zawodowe u nas możesz zacząć realizować siebie. Stowarzyszenie Budujemy Przystań poszukuje osoby na stanowisko ASYSTENT NAUCZYCIELA

Z bloga

 • Zabawy w naśladowanie
  Relacje między dziećmi we Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka po wakacjach widocznie się umocniły; Franek i Natalia bawią się w karmienie lali, zabawę opartą na czynnościach…
  19Wrz
 • Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?
  ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy…
  11Maj

O Stowarzyszeniu

Nasze Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu powstało w 2011 roku i rozpoczęło działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Od roku 2012 prowadzi Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu, w budynku dawnego internatu Szkół Agrotechniczych, przy ulicy Wośnickiej 125c.
Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Rodziców Na Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła" oraz uczestniczymy w Akcji ,,1% dla mojej szkoły". Zapoznaj się ze sprawozdaniem.
Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, której misją jest porozumienie na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce (www.siecmpd.pl).

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Budujemy Przystań / Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych

 • ul. Wośnicka 125c
  26-600 Radom

 • +48 48 3343505

 • budujemyprzystan@gmail.com