Terapia logopedyczna


Terapia logopedyczna 14/05/2015

Terapia logopedyczna w naszej szkole obejmuje wszystkie dzieci z zaburzeniami mowy oraz ze złożonymi zaburzeniami komunikacji. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzamy diagnozę, po której dla każdego dziecka w zależności od występującego zaburzenia dobieramy indywidualny program terapii logopedycznej. Metody dobierane są indywidualnie, zgodnie z potrzebami i możliwościami poznawczymi każdego wychowanka i ucznia. Zajęcia prowadzimy indywidualnie oraz grupowo. Aby terapia każdego dziecka była jak najbardziej skuteczna ściśle współpracujemy z rodzicami danego ucznia.

Metody stosowane w ZNPOS w ramach terapii logopedycznej:
- logopedyczne (ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, słuchowe).
- masaż logopedyczny wg dr E. Stecko.
- terapia ustno – twarzowa dr S. Masgutowej.
- elementy terapii słuchowej J. Cieszyńskiej.
- elementy metody werbo – tonalnej.
- logorytmika (oddziaływanie na sferę słuchową, słuchowo – ruchową i ruchową).
- elementy Nauczania Kierowanego.
- komunikacja alternatywna i wspomagająca poprzez realizację strategii komunikacyjnych opracowanych w oparciu o „Ocenę efektywności porozumiewania się dzieci niemówiących. Sprawdź, jak się porozumiewam” dr Magdaleny Grycman (piktogramy, program językowy Makaton, symbole PCS, przedmioty rzeczywiste, fotografie).


   Terapia logopedyczna ma na celu kształtowanie prawidłowej mowy oraz usuwanie wad wymowy. Taki obraz zajęć logopedycznych widzi większość osób nie mających wcześniej z nimi styczności. Jest to mylne wyobrażenie, ponieważ proces rozwoju komunikacji i kształtowania prawidłowej mowy jest o wiele bardziej złożony.

Terapia logopedyczna ma na celu:
1. Korygowanie zaburzeń mowy.
2. Usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego.
3. Usprawnianie funkcji pokarmowych (odgryzanie, żucie, połykanie, picie).
4. Wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej, oddechowej i fonacyjnej.
5. Wzbogacanie zasobu słownictwa biernego i czynnego.
6. Stwarzanie możliwości porozumiewania się wychowankom, którzy nie są w stanie posługiwać się mową werbalną (komunikacja alternatywna).

Warto zobaczyć

 • Praca, praca, praca... 06/09/2018
  Praca, praca, praca...

  Jeżeli lubisz wyzwania i chcesz podnosić swoje kompetencje zawodowe u nas możesz zacząć realizować siebie. Stowarzyszenie Budujemy Przystań poszukuje osoby na stanowisko ASYSTENT NAUCZYCIELA

Z bloga

 • Zabawy w naśladowanie
  Relacje między dziećmi we Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka po wakacjach widocznie się umocniły; Franek i Natalia bawią się w karmienie lali, zabawę opartą na czynnościach…
  19Wrz
 • Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?
  ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy…
  11Maj

O Stowarzyszeniu

Nasze Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu powstało w 2011 roku i rozpoczęło działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Od roku 2012 prowadzi Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu, w budynku dawnego internatu Szkół Agrotechniczych, przy ulicy Wośnickiej 125c.
Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Rodziców Na Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła" oraz uczestniczymy w Akcji ,,1% dla mojej szkoły". Zapoznaj się ze sprawozdaniem.
Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, której misją jest porozumienie na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce (www.siecmpd.pl).

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Budujemy Przystań / Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych

 • ul. Wośnicka 125c
  26-600 Radom

 • +48 48 3343505

 • budujemyprzystan@gmail.com