Hipoterapia


Hipoterapia 13/05/2015

Hipoterapia to nie tylko metoda rehabilitacji podnosząca sprawność ludzkiego ciała, ale też źródło radości i przyjemności.
Obcowanie z koniem to uczenie się wrażliwości, próba zmagania się z własną słabością, nieporadnością i lękiem. Dzięki obcowaniu z koniem wzrasta u dzieci poczucie samodzielności, odwagi, zwiększeniu ulega stopień koncentracji uwagi, rośnie poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Warunkiem uczestnictwa dziecka w hipoterapii jest jednak ocena jego stanu zdrowia uzyskana od lekarza i rehabilitanta prowadzącego dziecko i ich zgoda na jego jazdę konną.

Niestety nie wszystkie schorzenia mogą być objęte ta formą terapii, do bezwzględnych przeciwwskazań należą;

uczulenie na sierść lub pot konia

stany zapalne organizmu

odklejenie siatkówki, wzmożone ciśnienie śródgałkowe

zwichnięcia stawów biodrowych

wodogłowie bez wszczepionej zastawki

skoliozy powyżej 20 st wg Coba

nietolerancja tej formy terapii np. niepohamowany lęk

Przeciwwskazania względne:

padaczka

upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim

Hipoterapią mogą być objęte następujące schorzenia:

MPD

opóźnienie psychoruchowe

autyzm

przepukliny oponowo- rdzeniowe w zależności od stopnia zlokalizowania uszkodzenia

dzieci z nadpobudliwością psychoruchową

Zespół Downa, Wiliamsa, Retta

Dzięki zajęciom na koniu poprawie ulega ogólny rozwój psychoruchowy dziecka, następuje zmniejszenie przykurczy, normalizacja napięcia mięśniowego, co w przypadku MPD ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Poprawie ulega koncentracja uwagi, zmniejszeniu ulegają także zaburzenia równowagi.

Koń w hipoterapii:

W literaturze często przedstawiane są rasy koni " podobno" idealne do tego rodzaju terapii. Tak, są takie rasy , należą do nich przede wszystkim konie mające odpowiedni wzrost, usposobienie, chód. Może to być, Konik Polski, Fiord, Hucuł. Ja na bazie swoich doświadczeń z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie rasa konia jest ważna, ale jego usposobienie i wzrost dostosowany zarówno do dziecka jak i do terapeuty prowadzącego zajęcia.

Na koniec należy jeszcze podkreślić bardzo ważną rolę osoby prowadzącej konia podczas zajęć. Wspaniale jeżeli jest to osoba odpowiednio przygotowana do pracy z koniem, często są to jednak nieocenieni rodzice dziecka biorącego udział w zajęciach i pomimo początkowych oporów, wspaniale sobie radzą z wierzchowcem pod kontrolą terapeuty, często sami próbują też swoich sił na jego grzbiecie ;)

Serdecznie zapraszam na zajęcia.

Agnieszka Adamowicz.

Warto zobaczyć

 • Praca, praca, praca... 06/09/2018
  Praca, praca, praca...

  Jeżeli lubisz wyzwania i chcesz podnosić swoje kompetencje zawodowe u nas możesz zacząć realizować siebie. Stowarzyszenie Budujemy Przystań poszukuje osoby na stanowisko ASYSTENT NAUCZYCIELA

Z bloga

 • Zabawy w naśladowanie
  Relacje między dziećmi we Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka po wakacjach widocznie się umocniły; Franek i Natalia bawią się w karmienie lali, zabawę opartą na czynnościach…
  19Wrz
 • Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?
  ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy…
  11Maj

O Stowarzyszeniu

Nasze Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu powstało w 2011 roku i rozpoczęło działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Od roku 2012 prowadzi Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu, w budynku dawnego internatu Szkół Agrotechniczych, przy ulicy Wośnickiej 125c.
Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Rodziców Na Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła" oraz uczestniczymy w Akcji ,,1% dla mojej szkoły". Zapoznaj się ze sprawozdaniem.
Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, której misją jest porozumienie na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce (www.siecmpd.pl).

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Budujemy Przystań / Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych

 • ul. Wośnicka 125c
  26-600 Radom

 • +48 48 3343505

 • budujemyprzystan@gmail.com