Dogoterapia


Dogoterapia 13/05/2016

       Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, chorych, samotnych i starszych. Główne działanie tego rodzaju terapii kontaktowej polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie i ułatwia przejście choroby. W naszej szkole dogoterapia wspomaga proces rehabilitacji naszych uczniów, kontakt z czworonogiem sprawia, że stają się bardziej pewne siebie i otwarte w kontakcie.

,,Zabawa z psem” to tak naprawdę realizacja celów terapeutycznych wyznaczonych przez lekarza lub rehabilitanta , które są w niej ukryte, dzięki czemu dziecko nie jest obciążone świadomością konieczności wykonywania ćwiczeń. Wprowadzenie tak silnego motywatora psychicznego jakim jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies uwalnia nieznane nawet dziecku możliwości i reakcje.

Zajęcia z udziałem odpowiednio wyselekcjonowanego i wyszkolonego psa wspomagają rozwój naszych uczniów poprzez:
Ćwiczenia wspomagające rozwój percepcji
Ćwiczenia kształtujące orientację przestrzenną
Ćwiczenia rozwijające sprawność ruchową i koordynację ruchowo- wzrokową
Ćwiczenia rozwijające samodzielność
Ćwiczenia doskonalące umiejętność liczenia
Ćwiczenia wspomagające umiejętność syntezy i analizy
Ćwiczenia wspomagające umiejętność klasyfikacji
Ćwiczenia wspomagające umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów
Ćwiczenia wspomagające myślenie przyczynowo- skutkowe, rozwój umiejętności przewidywania
Ćwiczenia wspomagające rozwój mowy

Dogoterapia obejmuje rehabilitację:
zaburzeń strefy psychicznej
zaburzeń strefy fizycznej
zaburzeń strefy intelektualnej
zaburzeń strefy społecznej

W Kynoterapii wyróżniamy trzy podstawowe formy zajęć:

1. Spotkanie z Psem
Są to zajęcia, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy dzieckiem a psem. W trakcie spontanicznej radosnej zabawy – ukierunkowanej przez kynoterapeutę, dzieci przyzwyczajają się do kontaktu z psem głaszcząc go, wydając polecenia. W zależności od potrzeb zajęcia te mają formę spotkań indywidualnych lub pracy grupowej. Dogoterapeuta prowadzi dokumentację zajęć, polegającą na zapisie spostrzeżeń dotyczących zachowania się podopiecznych.

2. Edukacja z Psem
To forma zajęć usprawniająca sferę intelektualną i poznawczą. Odpowiednio przygotowany pies uczestniczy aktywnie w zajęciach motywując do nauki. Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie przez zespół kynoterapeutyczny pod kierownictwem pedagoga. Mają one określony program nauczania. Również te zajęcia są dokumentowane.

3. Terapia z Psem
Są to ćwiczenia z zakresu kompleksowej rehabilitacji ukierunkowane na konkretny, zaplanowany wcześniej cel, do których metodyka jest układana w porozumieniu ze specjalistą (np. lekarzem prowadzącym, rehabilitantem, psychologiem). Charakteryzują się indywidualnym podejściem do każdego dziecka, jego możliwości i potrzeb. TP jest dokumentowana. Najkorzystniejszą formą tych zajęć są ćwiczenia indywidualne lub w bardzo małych grupach.

Warto zobaczyć

 • Praca, praca, praca... 06/09/2018
  Praca, praca, praca...

  Jeżeli lubisz wyzwania i chcesz podnosić swoje kompetencje zawodowe u nas możesz zacząć realizować siebie. Stowarzyszenie Budujemy Przystań poszukuje osoby na stanowisko ASYSTENT NAUCZYCIELA

Z bloga

 • Zabawy w naśladowanie
  Relacje między dziećmi we Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka po wakacjach widocznie się umocniły; Franek i Natalia bawią się w karmienie lali, zabawę opartą na czynnościach…
  19Wrz
 • Czy lekarze boją się pacjentów z niepełnosprawnościami?
  ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” pisał kiedyś J. Kochanowski. Słowa poety, wciąż aktualne , bo nie ma ważniejszej rzeczy…
  11Maj

O Stowarzyszeniu

Nasze Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu powstało w 2011 roku i rozpoczęło działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Od roku 2012 prowadzi Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu, w budynku dawnego internatu Szkół Agrotechniczych, przy ulicy Wośnickiej 125c.
Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Rodziców Na Rzecz Pomocy Szkołom ,,Przyjazna Szkoła" oraz uczestniczymy w Akcji ,,1% dla mojej szkoły". Zapoznaj się ze sprawozdaniem.
Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Federacji Organizacji na Rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, której misją jest porozumienie na rzecz wdrażania zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce (www.siecmpd.pl).

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Budujemy Przystań / Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych

 • ul. Wośnicka 125c
  26-600 Radom

 • +48 48 3343505

 • budujemyprzystan@gmail.com