Gramy w zielone

Kiedy w rodzinie na świat przychodzi dziecko z niepełnosprawnością, wtedy wszystko się zmienia. Zmienia się rytm dotychczasowego życia członków rodziny.  Jak bańka mydlana pryskają dotychczasowe plany i marzenia. Rodzina musi nauczyć się żyć od nowa, wszystko na nowo poukładać. Nie jest łatwo.

Niepełnosprawność jaką jest Mózgowe Porażenie Dziecięce wymaga większej pomocy i specjalnych technik, aby właściwie rozumieć rzeczywistość,  w której taka osoba żyje oraz uczyć się z doświadczeń własnych i innych osób.

Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD) nie jest chorobą. Jest zespołem objawów, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu, znajdującego się w stadium nie zakończonego rozwoju. Lokalizacja uszkodzenia mózgu warunkuje deficyty różnych funkcji: ruchu, wzroku, mowy, funkcji poznawczej, emocjonalnej. Jedno jest pewne: im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne ćwiczenia, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na pełniejszy i lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Każdego roku w październiku obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Prażenia Dziecięcego. Wtedy wszyscy ubieramy się na zielono i Gramy w Zielone, ten kolor symbolizuje osoby z MPD. Prowadzimy kampanie informacyjne i społeczne pokazując ludziom, że niepełnosprawny także ma swoje prawa. Ma prawo do równości obywatelskiej, ma prawo być i decydować o sobie, wyrażać swoje zdanie i poglądy.

Czy wiesz, że:

  • 1 na 4 dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym nie mówi
  • 1 na 3 dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym  nie chodzi
  • 1 na 2 dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym  ma niepełnosprawność intelektualną
  • 1 na 4 dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym  cierpi na epilepsję.

Graj z nami w Zielone i POMÓŻ TERAZ naszym uczniom w walce o siebie.